2 اسفند 1394

گزارش اردوی علمی مدرسه زیستی

مولف: محمد علی رمضانی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

در روز چهارشنبه 94/11/28 ، گروهی 13 نفره متشکل از 5 دانش آموز دوره دوم و 6 دانش آموز دوره اول به همراه دو مربی برای بازدید از « نخستین مدرسه زیستی دانش آموزی » در ساعت 9:30 از مدرسه حرکت کردند. این بازدید به منظور آشنا شدن هرچه بیشتر دانش آموزان علاقمند با حیطه های مختلف تحقیق و پژوهش و همچنین علوم زیستی انجام شد.

ساعت 10:15 پس از رسیدن به مقصد ، بازدید آغاز شد. اولین بخش از بازدید ، بازدید از طرح مدرسه سبز بود که دانش آموزان پس از اتمام این بخش ، نظرات خود را بر روی قطعه کاغذهای رنگی نوشته و به دیوارهای این کلاس چسباندند.

در بخش دوم بازدید از کلاس ایده یابی خلاقانه صورت گرفت که در این بخش یکی از اساتید مجرب در زمینه ایده یابی و تحقیق و پژوهش ، جناب آقای دکتر خواجه این وظیفه را به عهده داشتند. در پایان این بخش به دانش آموزی که بهترین ایده را از نظر حضار داشت ، جایزه ای تعلق گرفت.

بخش سوم بازدید شامل بازدید از غرفه های دانش آموزی بود. در این غرفه ها دانش آموزانی که در جشنواره های سال گذشته پروژه های موفقی داشتند و همچنین پروژه ایشان از اهمیت اقتصادی و تجاری برخوردار بود ، کارهای خود را به بازدید کنندگان توضیح می‌دادند و مزیت‌های آن را بیان می‌کردند. در این بخش دانش آموزان مدرسه با پرسش و پاسخ از جزئیات کار مطلع و با روش‌ها و چگونگی کار جشنواره آشنا می‌شدند.

در بخش بعدی که بازدید از غرفه فن‌آموز بود ، تعدادی از ابزارهای ساخته شده با قوانین فیزیکی و نور و ... مثل آینه های مختلف با قدرت بزرگنمایی و تغییر در تصویر برای سرگرمی دانش‌آموزان و آشنایی با اینگونه مفاهیم قرار داده بودند.

پس از این بخش دانش‌آموزان استراحت کوتاهی کردند و جهت تهیه وعده غذایی خود به بوفه نمایشگاه مراجعه کردند. پس از استراحت ، دانش‌آموزان به منظور بازدید از نحوه استخراج سلول‌های بنیادی از مغز استخوان موش ، به طرف آزمایشگاه این بخش حرکت کردند. آزمایش‌ها همگی به صورت آزمایش «DEMO» اجرا شدند و نمونه‌ها نیز آماده بودند. در این بخش دانش‌آموزان می‎‌توانستند با رعایت نکات ایمنی موش‌های آزمایشگاهی را در دست خود نگه‌دارند و از نزدیک موش تشریح شده را مشاهده کنند.

کارگاه آخر بخشی بود که دانش‌آموزان را با چگونگی ثبت اختراع آشنا می‌کرد. همچنین از دو نفر از دانش‌آموزان که سال گذشته موفق به ثبت اختراع شده بودند برای توضیح روش ثبت استفاده شد. در این کارگاه همچنین سروم سازی با استفاده از تکنیک‌های کامپیوتری توضیح داده شد.

در بخش آخر پس از پذیرایی از حضار از دانش‌آموزان برگزیده هر بخش تقدیر به عمل آمد و یک کارت هدیه تقدیم هر کدام شد.

در ساعت 14:45 گروه از مرکز ملی مهندسی ژنتیک به سمت مدرسه حرکت کرد و در ساعت 15:50 تمامی دانش‌آموزان به مدرسه رسیدند.
 
 
 
 

تعداد مشاهده (755)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "گزارش اردوی علمی مدرسه زیستی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید